Home Türk Mutfağı Kayseri’de Nerede Ne Yenir, Kayseri Yemekleri

Kayseri’de Nerede Ne Yenir, Kayseri Yemekleri

0

Kayseri’de nerede ne yenir sorusunun kısa cevabı olarak en beğendiklerimizi baştan sunalım;

Kaşık-la Mantı’da Yağ Mantısı ve Mantı

Kapadokya seyahatlerimizin başlangıç noktası olan Kayseri’de, artık memleketin birçok yerinde şubeleri olan Kaşık-la restorana gittik. Pazar günü olduğu için kahvaltı servisine odaklanmışlar. İzmir’de hiçbir yerde görmediğim muhteşem bir kahvaltı büfesi kurmuşlar. Arka bahçeye giderken hepimizin gözü kalınca birimiz kahvaltı söyledik. Yağlama, çift porsiyon mantı, yağ mantısı da sipariş edince tek kişinin kahvaltı almasına itiraz edilmedi.

Kaşık'la Mantı'da Yağ Mantısı, Kayseri'de Nerede Ne Yenir

Yağlama, ince hamurlar, lavaşlar ve arasında kıymalı sos, yanında yoğurt ile servis ediliyor. Ben iki iri üçgeni keserek pay etmeye kalkınca garson beni durdurdu. İçine biraz yoğurt konup her kat ayrı ayrı dürülürmüş. Nefis bir şey, Kayseri’de nerede ne yenir denilince aklıma ilk yağlama yemek gelecek artık. Yağ mantısı, yaklaşık bir çorba kaşığı boyutunda hazırlanmış ve yağda kızarmış mantı. Pişiye, böreğe yakın bir lezzet, içi kıymalı. Keşke bunları tüm şubelerinde bu kalitede yapabilseler. Kahvaltı büfesinden aldığımız pide, kızartma, patates salatası, sucuk ve diğerleri de son derece lezzetliydi ama lahana sarma biraz daha öne çıkıyordu. Kahvaltıya dahil getirdikleri sucuklu yumurtaya ise pek rağbet etmedik.

Elbette en önemli eserleri mantı, gerçeği, gelenekseli bu ise ben gerçek mantıya pek rastlamamışım. Çoğu yerde beyaz olarak servis edilir, su da haşlanır, yoğurtla gelir. Burada salçalı sosta yoğurtsuz getirdiler, yoğurt, baharat yanında. İlave söylesek mi diye düşündük ama kahvaltı büfesinin tatlı ve meyvelerini yağmalayarak sonlandırdık yemeği. Bu kadar yemeğe bizden sadece 1 kahvaltı ücreti almaları incelik, toplam hesap kahvesiyle 82,5 (Mayıs 2013). Elleri dert görmesin, hep böyle güzel yemekler yapsınlar.

Elmacıoğlu İskender’de Yağlama, Kayseri’de Nerede Ne Yenir

Elmacıoğlu İskender’in mekanının büyüklüğü ağzımızı açık bıraktı, iki katlı dev gibi yerde kaç masa olduğunu tahmin bile edemiyorum. Aslında dönerciler ama geniş menüleri var, pideden kebaba ve yerel ürünlere uzanıyor. Biz daha çok yerel tatları tercih ettik. Garsonumuz sağolsun bizlere tadımlık Gılaburu suyu da ikram etti, tatmış bulunduk, sipariş etmedik. Sonrasında Kayseri yemeklerinin hasları gelmeye başladı, bamya çorbası, etli yaprak sarma, yağlama, mantı, kağıtta pastırma, kayseri tava ve mekanın adı gereği iskender.

Kayseri Kaşık-la Yağlama

Kapadokya’da nerede ne yenir yazımızda bahsettiğimiz bamya yemeği üzerine Elmacıoğlu’nun bamya çorbası biraz zayıf kalsa da bamya çorbası bence herzaman güzeldir. Etli yaprak sarma ve yağlama da sofranın öne çıkanlarındandı. Bizde kağıtta pastırma ve iskenderlerinin öne çıkan bir özelliği yoktu, İzmir’de de benzer lezzetleri bulabiliyoruz. Kayseri tava ise bildiğimiz tas kebabı idi ve yemeğin en zayıf halkası oldu. Mantı ise İzmir’dekilerle kıyaslanacak gibi değildi ama Kaşıkla’da hatırımızda kalan tadı alamadık. Dört kişi için tatlılarla birlikte 144 lira hesap ödedik (Aralık 2016).

Nisan 2017

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir