1. Home
  2. BizimTarifler
  3. İsli Balık Tarifi

İsli Balık Tarifi

2

Annişkom ara ara farklı lezzet denemeleri yapıyor, son zamanlarda da balık isleme konusuna odaklandı, birkaç deneme yaptıktan sonra isli balık tarifini bizlerle paylaşmaya karar vermiş. Çok memnun olup kayda aldık, uygulamalı halini videoda izleyebilirsiniz.

İsli Balık Tarifi

Malzemeler;

2 çorba kaşığı sert ağaç talaşı

3 su bardağı tane tuz

1 su bardağı şeker

1,5-2 kilo balık

İsli Somon, İsli Balık Tarifi

İsli balık tercihi için annemin ilk tercihi somon balığı olmuş. Somon, özellikle yerli somon eti pek sıkı olmayan bir balık, onu biraz sıkılaştırmak için, tuz ve şekeri karıştırıp, bir kabın içerisinde tüm soman parçaları bulanacak şekilde karıştırıp hazırlayın. 1-1,5 saat kalmak üzere buzdolabına yerleştirin.

Tuzun etkisi ile biraz suyunu bırakıp, sıkılaşmış somanları güzelce yıkayıp tuz-şeker karışımından arındırın. Balıkların üzerlerindeki fazlaca sudan balıkları kurulayarak arındırın.

İsli Levrek, İsli Balık Tarifi

Videoda da göreceğiniz gibi, balıkların talaşlarla temas etmemesi gerekiyor, dumanına maruz kalmalı. Annem isli balık tarifi videosunda elektrikli bir tencereyi fırın gibi kullanıyor, fırın ya da kapaklı bir mangal da kullanılabilir. Fırın kullanırsanız, eğer destekliyorsa sadece alttan ısıtmayı açarsanız daha iyi olur. Talaşın Ateşle direk temas etmesi önerilmiyor, mangal kullanırsanız da talaşı ısıya dayanıklı ayrı bir kapta tutmanızı öneririz.

Balığı normal pişme süresince, talaşın dumanına maruz kalacağı şekilde pişirin. Kullanacağınız agacın türüne göre balığın tadı da değişiklik gösterecek. Somon da çok güzel olmuştu ama bence levrek daha lezzeti oldu. Denemenizi öneririm.

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.