1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Filipinler’de Ne Yenir? (Filipinler Yemekleri)

Filipinler’de Ne Yenir? (Filipinler Yemekleri)

5

Filipinler’de ne yenir sorusunu madde madde, yemek yemek cevaplamaya çalıştım. Bir foto galeri olarak düzenledim. Genel olarak Filipinler mutfağı hakkında notlarımı ise Filipin yemekleri başlıklı yazımda toparladım, göz atmanızı öneririm.

Sinigang – Filipinler Çorbası

Filipinler'de Ne Yenir, Sinigang

Çoğunlukla deniz mahsullü yapılmasına rağmen et, tavuk ya da domuzlu halleri de karşınıza çıkacaktır. Kıvamsız bir çorba olarak nitelendirebilirim, duru, koyultulmamış su içerisinde geliyor. İçerisindeki sebzeler de bizim alıştığımıza kıyasla az pişmiş oluyorlar.

Beef Mami – Filipinler’de bu yenir

Beef Mami, Filipinler'de Ne Yenir

Filipinler gezisi sırasında yediğimiz açık ara en lezzetli yemek. Et suyuna yapılmış, sebzeli, makarnalı, etli bu çorba kıvamlı yemeğe de bir yumurta ekliyorlar. Filipin yemekleri yazımda da bahsetmiştim yumurtanın her şeye girdiğinden. Önerim; yumurtayı ya çıkarın ya da ufak ufak parçalayıp karıştırın. Biraz da acı, enfes.

La Paz Batchoy – Domuzlu Noodle Çorbası

La Paz Batchoy, Filipinler'de Ne Yenir

Bu noodle çorbası, Filipinlerin belki de ününü yurt dışına taşıyan yegane yemeklerinden biri ancak bence lezzet olarak “beef mami”ye yarışamaz. Birbirlerine çok benzeyen 2 çorba, yemek. La Paz Batchoy domuz etiyle yapılıyor ve üzerine de kıtır kıtır domuz göbeği cipsi ‘chicharon’ konuyor.

Adobo – Sirke Marineli

Pork Adobo, Filipinler'de Ne Yenir

Hiçbir Filipinler’de ne yenir listesi Adobo’suz olamaz. Adobo sirke ve genelde sarımsakla yapılan bir marinasyon, ancak aslında eti buzdolabı kullanmadan saklayabilmek için bulunmuş bir yöntemmiş. Birçok defa yedik, et, tavuk, domuz, deniz mahsulü, her tür ete uyguluyorlar. Pişmiş hali soya soslu gibi oluyor, bence deniz mahsullerine daha çok yakışıyor.

Kare Kare – Dana Kuyruğu

Kare Kare, Filipinler'de Ne Yenir

Aslında ülkemizde de dana kuyruğunun seveni çoktur, genelde çorbası yapılır. Filipinler’de tatmanız gereken hali ise yemek hali. Biraz sebze ilavesi ile kavuruyorlar. Ortasında kemiği olan hayli yağlı bir et, ben keyifle tükettim, hanım bulaşmadı.

Sisig – Domuz Kellesi Kavurma

Sisig, Filipinler'de Ne Yenir

İşin sırrı marinasyonda. Mutlaka ekşi bir marine hazırlanıyor domuza, genelde de sirke ya da limon tercih ediliyor. Geleneksel olarak domuz kellesinin etleri kullanılıyor ancak restoran araya but karıştırsa ben anlamam. Biraz biberle de lezzetlendiriliyor.

Lechon – Domuz Çevirme

Lechon, Filipinler'de Ne Yenir

Bütün domuzu, tavuk çevirme gibi kızartıyorlar. Ben özel olarak peşine düştüm, sıradan bir restoranda bulmak pek mümkün değil. Genelde de paket halinde dışarı satış yapıyor yapanlar. Domuzun yarım santim kalınlığındaki derisi çıtır çıtır oluyor, eti ise sulu sulu (servis etmeden soruyorlar, derili kısmı mı, direk etmi istersiniz diye). Domuz yemeğe çekinmem fakat genelde de beğenmem ama Lechon bir başka, umarım tekrar karşıma çıkar.

Balık – Filipinler’de Ne Yenir?

Balık, Filipinler'de Ne Yenir

7000’den fazla adadan oluşan Filipinler’de ne yenir sorusunun elbette öncelikli cevaplarından biri balık ve deniz mahsulleri. Bu fotoğraf katıldığımız günübirlik tekne turunun hazırladığı öğle yemeğiydi. Filipinler mutfağının temel yapıtaşlarından birinin de pilav olduğunu Filipin yemekleri yazımda belirtmiştim. Fotoğrafta arkadaki büyük plastik kapta duruyor pilav.

UYARI: Bir sonraki fotoğraf (sonuncudur ve) rahatsız edebilir.

Balut – Ördek Embriyosu

Balut, Filipinlerde Ne Yenir
Fotoğraf Dude4Food’a aittir

Dünyanın rahatsız ediciliği ile en ünlü yemeklerinden biri olan ‘balut’a ulaşmak için özel çaba sarf etmek gerekiyor. Ben o çabayı sarf etmedim ama karşıma çıksa tadardım diye düşünüyorum. Fotoğraf alıntı.

Filipinler gezi notları linkinden, gezip gördüklerimize ulaşabilirsiniz.