1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. ByQushane

ByQushane

1

Bir süre yemekhanemiz halini alan, haftada en az bir sefer gittiğimiz, Çankaya Tabildotçuları listemizde de yer alan nezih mekandır ByQushane. Ofisimize yakın,  daha önce deneyip son derece başarısız bulduğumuz (ve batmasına şaşmadığımız) Ustalar lokantasının yerine açıldı. Şirketten öğle arasında topluca ilk gittiğimizde kuyruk ilerleyemediği için vazgeçip çıkmıştık, başka yere gitmiştik yemeğe, yemek kuyruğunu daha iyi işletmeye, daha hızlı ilerletmeye başladılar ama daha da iyileştirmeliler.

Cafe olarak da hizmet veren ByQushane’nin menüsünde salata çeşitleri, körili tavuk gibi standart cafe ürünleri var ancak hiçbirini denemedim. Mekanın alameti farikası karışık tabak, aşçı tabağı. Günlük hazırlanan meze, salata ve ana yemekler girişte tezgahta yerlerini alıyorlar. aşçılar her müşteri için ellerine bir tabak alıyorlar. Soğuklardan 4 çeşit seçtirtip birer kaşık koyuyorlar tabağa, çeşit bol, gerçekten iyi yaptıklarını zamanla belirlemek gerek, kısırı beğenmedim mesela. Bir çeşit ana yemek, yanına da pilav/bulgur/püre seçiyorsunuz. Doyurucu ve leziz bu tabağın fiyatı 14 lira. (Mayıs 2017)

Fotoğrafını paylaştığım tabak böyle bir aşçı tabağı. Fotoğrafta sağ taraftaki çatal-bıçak sunumuna da dikkatinizi çekmek isterim, son derece şık. Fiyat olarak yarıştığı tabildotçulardan çok daha şık mekanın yemekleri de gayet leziz.

ByQushane, Aşçı Tabağı

Yalnız bir dönem kötüye gidiş oldu. Önceleri, et yemekleri, mesela kuzu tandır ekstra kabul ediliyordu. Yani mesela köfte yerine tandır alırsanız fiyat 5 lira artıyordu. Kemeraltı esnaf lokantalarına taş çıkartacak kadar iyi de kuzu incik yapıyorlardı. Önce et yemekleri için istenen fark ciddi şekilde arttı, sonra bu özel lezzetler kalktı. Sonra meze çeşitleri azalıp (sadece doğranarak hazırlanan) salata çeşitleri arttı. Sonrasında tüm çeşitler azaldı, lezzetler yavanlaştı, müşteri de azaldı, eskisi gibi sıra olmuyor önünde.

Şahsi gözlemim, kasada duran güler yüzlü bayanın doğum iznine çıkması sonrası işlerin tersine döndüğü. Sosyal medya hesaplarında Mayıs ayından beri hareket kesilmişti. Biz de eski güzel günleri yeniden bulma ümidiyle arada bir uğrar olmuştuk ki, son zamanlarda hem sosyal medya hesaplarına hem de mutfaklarına yeniden sarıldılar. Kasadaki o bayan dönmedi ama yemeklere lezzet geri döndü. Çalışanlar da mutlu olmalı ki yüzünde mutlu bir ifade görmeye pek alışık olmadığımız aşçı da artık güler yüzle karşılıyor bizleri.

Tekrar, en azından ayda bir – iki, uğrar oldum ben mekana, son gidişimde yediğim kıymalı bezelye ve pilav tabağı yalatacak kadar güzeldi. Lezzet geri döndü, kapı önündeki kuyruk da geri gelecektir. Umarım menüden çıkmış görünen kuzu incik de geri döner.

Son olarak ByQushane adı nereden geliyor ona değineyim. Kuşhane, Osmanlı saraylarında padişahların yemeklerinin pişirildiği mutfak anlamına geliyor, bu ismi, mekanın logosu da olan baykuş ile birleştirip, biraz da yabancı özentisi ekleyip ByQushane adını koymuşlar.

ByQushane – İletişim

Adres: İsmet Kaptan Mah. 1371 Sokak Alkan İşhanı No:5/2, İzmir, Turkey, 1371. Sk., 35260 Konak/İzmir, Türkiye
Telefon: +90 232 7000232

tags:

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.