1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Brezilya Mutfağı

Brezilya Mutfağı

1

Brezilya’nın bizim gördüğümüz kısmında doğa son derece cömert. Küba‘da sadece bol miktarda meyve olarak göstermişti kendini bu durum ama burada sebzelerde son derece bol. Hayatımızda gördüğümüz en iri bamyalarla karşılaşma şerefine bile eriştik. Ancak tipik Brezilya mutfağı öğünü pek bu sebzeleri içermiyor. Meksika fasulyesini andıran koyu renk fasulye biraz sulu fasulye pilakiye benzer şekilde pişiriliyor (bunu bazen ayrı kasede servis ediyorlar). Yanında pilav ve ızgara et, tavuk ya da balık servis ediliyor. Çoğunlukla fasulyeyi pilava tabakta karıştırarak tüketiyorlar. En geleneksel gözüken Brezilya öğünü bu, yanında biraz salata ile.

Tabak Tartma – Brezilya Mutfağı

Brezilya mutfağında yaygın restoran servis yöntemlerinden biri de kilo ile satış yapan büfeler. Büfede sunulanların kalitesi ve çeşitliliğine göre fiyat değişiyor. Genelde 100 gramı 3-5 real arası idi, yaklaşık 500 gram doyurucu oluyor. Bu büfelerde salatalar, soğuk yiyecekler, mezeler, deniz mahsulü, et ve tavuk içeren tencere yemekleri ile bir de ızgara bölümü oluyor. Izgara bölümünde tercihiniz doğrultusunda et alabiliyorsunuz, ne alırsanız alın hesapta sadece gramaj önemli.

Büyük Brezilya Porsiyonu, Brezilya Mutfağı

Brezilya mutfağı porsiyonları genel olarak büyük. Et istediğinizde genelde ayrı tabakta pilav ve patates kızartması masaya geliyor beraberinde. Bizim iki kişi tek kişi için gelen pilavı bile tek başına bitirmemiz pek mümkün görünmüyor.

Et ve hızlı atıştırmalıklar çok yaygın ve çok lezzetli. Tahta şişlere geçirilmiş et, tavuk, domuz, genelde domuz içeren küçük ya da büyük boy sosisler mangal ya da ızgarada pişiriliyor. Parmesan peyniri görünümlü bir yığın hemen yanlarındaki haznede duruyor. Şişi bazen buna batırıp, bazen batırmadan olduğu gibi size veriyorlar. Ekmek arası, dürüm gibi yöntemler yok. Batırdıkları karışım da galeta unu, ekmek kırıntısı arası, ekmek yerine aday bir şey, ama etin tadını asla bastırmayacak miktarda.

Brezilya Mutfağı zirvesi; Churrascaria

En meşhur bizim için en iştah açıcı geleneksel yöntem ise “churrascaria“. Bu restoranlarda sabit bir ücret ödüyorsunuz (40-50 real), insanlıktan çıktığınıza ikna olana kadar yiyorsunuz. Bir açık büfeleri oluyor, salata benzeri yardımcı yiyecekler ağırlıkta, çorba ve yemeklerde var, hatta suşi. Ancak bunlarla kapasiteyi çok kullanmamak lazım. Tatlı bölümü de var elbette. Masanıza oturduğunuz andan itibaren ise kocaman şişlerde ızgarada pişmiş etler servis edilmeye başlıyor. Garson tarafından şişin istediğiniz bölümün ince bir et dilimi kesilip tabağınıza konuyor. Daha fazla isterseniz elbette daha fazla koyuyor. Kuzu, dana, balık, tavuk, sosis, domuz hatta ananas. Siz pes edene kadar getirmeye devam ediyorlar.

Churrascaria Mangalı, Brezilya Mutfağı

Brezilyalılar çok iyi et pişirmenin dışında bizim damak tadımıza çok uygun atıştırmalıkları da keyifle tüketiyorlar. İçli köfte benzeri, içerisinde soslu tavuk olanı bizim favorimiz oluyor. Lahmacunu andıran ancak kıyma yerine at ya da tavukla yapılan hamur işleri, çiğ böreğe benzer kızartılan atıştırmalıklar, domuz jambonu ve peynir içeren turtalar yaygınlıkla karşımıza çıkıyor. Pizza ise sanki Brezilya mutfağının önemli parçalarından biri gibi. en yaygın meşrubat “guarana” suyu ya da gazozu. Kolanın hedeflediği market hakimiyeti kuramamasını bu içeceğe bağlıyorlar. Milli içki ise şeker kamışından ürettikleri “cachaca” ile yaptıkları yeşil liman ve şeker içeren mojito benzeri “caipirinha“.

Bu yazıya vesile olan seyahatin detaylarını gezi anılarımızı paylaştığımız kardeş sitemiz Gezmek Güzel’de Ankesörlü Telefon Parmak Arası Terlik; Brezilya başlığında bulabilirsiniz.

Mart 2012

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.