1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Ayşa Boşnak Börekçisi

Ayşa Boşnak Börekçisi

1

Abacıoğlu hanın içerisinde yer alan Ayşa Boşnak Börekçisi ev yemekleri yapıyor. İçerisinde yer aldığı han restore edilmiş ve Phillippe Rotthier Avrupa Mimarlık ödülüne layık görülmüş. Elbette güzel havada dışarıda oturmak keyifli. Ocak ayının güzel günü de bunun için uygundu. Etli kurufasulye ve boşnak mantısı denedim. Etli kuru fasulyesi hayli farklı, içerisine isli kuru et de eklemişler, elbette farklı bir koku vermiş. Ben fasulyeden çok boşnak mantısını beğendim, kıymalı böreğin dilimlenip soslanmış hali gibi, sonrası sos ve yoğurt. Ayşa Boşnak börekçisi yoğurdu ne güzel ki sarmısaklı, az daha sulu bir yoğurtla bence daha güzel olur. Genelde gelenler çorba ve son derece çekici görülen zeytinyağlılardan alıyorlar. Zeytinyağlıların kilosu 25 lira, tartarak satıyorlar, bu da dolu bir tabak 7 lira dolayına geliyor demek. Etli ana yemekler (benim yediklerim) 7şer lira. (Ocak 2015)

Şık mekana ikinci gidişimde daha önce de çok beğendiğim boşnak mantısından aldım, yanına da biraz zeytinyağlılardan aldım. Mantı 8 lira, kilo ile satılan zeytinyağlılar ise 6,5 lira tuttu (Mart 2015). Bitiremedim. Beraberimdeki arkadaşım papaz yahnisi ve cacık aldı, 10 lira ödedi. Böyle bir mekan ve bu lezzetler için makul fiyatlar. Daha sonraki ziyaretlerimde tattığım Acem pilavı da önereceğim yemeklerinden.

Ayşa Boşnak Börekçisi

Ayşa Boşnak Börekçisi aslında Alsancak camiinin karşısındaki sokakta doğmuştu. Oradaki merkez de hizmet vermeye devam ediyor ama Kemeraltı’ndaki şubesi çok daha çekici. Alsancak şubesinde de fiyatlar kemeraltı şubesi ile aynı seviyede. İçerisinde bulunmanın bir keyif olduğu kemeraltı şubesi ile aynı fiyatlarda tutmaları benim neznimde fiyat performans oranının hayli düşmesi anlamına geliyor. Kemeraltı esnaf lokantaları listeme de aldım yeni şubelerini, listeye giren tek kadın şef.

Ayşa Boşnak Börekçisi – İletişim

Adres: Anafartalar caddesi Abacioglu Hani No:228/Z15 Kemeraltı, İzmir
Telefon: +90 232 484 1525

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.