1. Home
  2. TürkMutfağı
  3. Kütahya Yemekleri

Kütahya Yemekleri

1

Aslında belki de Kütahya yemekleri değil de Uşak Eskişehir arası yol üstü lezzet durağı olmalıydı yazının başlığı. Tam yol üstü de değil hani. Kütahya içerisinde Germiyan caddesindeki Germiyan konağında muhteşem yemekler yedik, anlatayım.

  • Germiyan Konağı (tel: 0 274 224 5552)

Uşak Eskişehir arası nerede yemek yenir aramamız sonuç vermeyince, yolda geçeceğimiz şehir için araştırayım dedim. Bizler gibi gezi anıları paylaşan dostumuzun Kütahya’da ne yenir yazısına denk geldim. Hemen telefon ettim, Cüneyt böyle yazmışın dedim, hemen Germiyan konağı sahibi Salih beyi arayıp geleceğimizi bildirmiş.

Enfes Kütahya Yemekleri; Sıkıcık Çorbası

Salih bey bizi karşıladı, konağın içerisinde bir mevlit vardı ancak keyifli bahçesinde hemen bize bir masa hazırladılar. İlk başta Sıkıcık çorbası geldi. Görünüm olarak Gaziantep yuvarlamasını andıran çorbada da yuvarlacık köfteler yer alıyor, tat ise bambaşka. Ufak köfteler ince bulgur ve tarhananın yoğurulması ile yapılıyormuş. Bu toplar, soğanlı et suyunda kaynatılarak bu çorba elde edilirmiş, olağanüstü lezzetli bulduğumu ifade etmeliyim.

Sıkıcık Çorbası, Kütahya Yemekleri

Cimcik

Salih bey çorbaların üzerine soframıza cimcik adı verilen bir başka yerel lezzetin gelmesini sağladı. Ev yapımı eriştenin sarmısaklı yoğurt ile sunumu şeklindeki cimcik çok özel bir lezzete sahip değildi bence ama Kütahya yemekleri arasında sevilenlerdenmiş. Akabinde yanında pilavı ile et göveç geldi sofraya, diğer şehirlerde yapılanda pek de farklı değildi göveç.

Cimcik, Kütahya Yemekleri

Tavuk Tiridi

Öğünün kralı bizler için Tavuk tiridi oldu. Yapımı hayli aşamalı nefes bir lezzet. Tavuk bildiğiniz şekilde haşlanıp ayıklanıyor, bir özelliği yok. Asıl meşakkatli iş şibit denen hamuru hazırlamakta. Mayasız yufka hamuru hazırlanıyor ve saç üzerinde fazla kurutmadan pişiriliyor, pişer pişmez rulo yapılıyor. Rulo halindeki hamur dilimleniyor, dilimler bir tepsiye yatırılıp kurutuluyor. İşte bu hamur parçaları bir tabağa yerleştiriliyor, üzerine de tavuk parçaları. Bunların üzerine tavuk suyu ve tereyağ dökülüyor. Acaip lezzetli oluyor.

İncirli Muhallebi

Tatlısız olmaz tabi. Kütahyalılar muhallebi içerisine incir parçaları katarak lezzetini katlamışlar, yanında çay ile muhteşem bir son oldu. Yolu Kütahya’dan geçenlere ısrarla öneririm Germiyan konağına uğrayıp yerel lezzetleri tatmalarını.

Germiyan konağının bulunduğu sokak da restore edilmiş evlerle dolu ve Unesco tarafından sanatı, zanaatı nedeniyle miras kabul edilen ustaların üretim ve satış yerlerini içeriyor. Hem muhteşem çini sanatı ile tanışmak hem de Kütahya yemekleri yemek için öneririm, biz Eskişehir gezisi yolunda uğramıştık.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.