1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Gürcistan Batum’da Neler Yenir?

Gürcistan Batum’da Neler Yenir?

1

Özellikle daha önce hiç yurt dışına çıkmamış takipçiler, arkadaşlar nereye gidelim diye sorduklarında Batum’a gidin diyoruz. Çok önemli artıları var, bize çok yakın, ulaşımı kolay, bizden bırakın vizeyi, pasaport bile istemiyor. Bir iç hat uçuşu ile Hopa’ya gidip (ki Batum havalimanının pisti kullanılıyor iniş için), terminalde anlaşacağınız taksi ile Sarp sınır kapısına gidebilirsiniz. Sınırı geçip tekrar bir araç ile Batum’a vardığınızda, Karadeniz doğasına sahip ama kültürel olarak hayli farklı olan cıvıl cıvıl bir yere vardığınızı göreceksiniz. Ben bu yazıda Gürcistan Batum’da neler yenir sorusunu kendi tecrübelerim çerçevesinde yanıtlamaya çalışacağım.

Tamam yiyecez de, Batum’da neler yapılır derseniz öncelikle Batum gezi notları yazımıza göz atmanızı öneririm. Uzun süre Sovyetler birliğinin parçası olan Gürcistan aslında henüz 25 yıllık bir ülke. Ancak biraz da iletişim, ticaret azlığı nedeniyle olsa gerek, Karadeniz ile aynı bitki örtüsüne sahip olmasına rağmen, Sovyetler birliği kültürünü yansıtan bambaşka bir mutfağa sahip. Gürcistan Batum’da neler yenir sorusuna da kısa cevabı vereyim; sulguni peyniri, haçapuri, hinkal, şaşlık yenir, gazoz, şarap ve brandy içilir.

Khachapuri (Haçapuri) – Batum’da Neler Yenir?

Khachapuri (Haçapuri) - Gürcistan Batum'da Neler Yenir

Bir nevi Gürcü pidesi diyebiliriz. Batum’da neler yenir sorusunu tek kelime ile cevaplama zorunluluğum olsa net cevabım haçapuri olur. Geniş kenarlı hazırlanan pidenin ortasına bolca peynir konuyor, onlar bir süre fırında piştikten sonra ise yumurta ilave ediliyor, sarısı pişirilmeden getiriliyor. Pidenin kenarından bir parça koparılıp o yumurtayı delme yarışında cinayet çıkabilir. İşin sırrı Karadeniz’in lezzetli peynir ve yağlarında olsa gerek. Haçapurinin yapılış şekilleri bölgeden bölgeye değişiyor, fotoğrafta gördüğünüz, üzeri açık olanı (yani bizim yediğimiz) Ajarian Khatchapuri (Acar Haçapurisi). Üstü kapalı, börek gibi yapılanı da var.

Khinkali (Hinkal) – Batum’da Neler Yenir?

Khinkali (Hinkal) - Gürcistan Batum'da Neler Yenir
Hinkal için bizim mantının çok kocamanı diyebiliriz. Gürcü yemekleri arasında benim favorim oldu. İçerisinde kıymalı bir karışım var, baharatında tahminimce kişniş gibi bizim mutfağımızda çok kullanılmayan bir şeyler var farklı lezzet oluşturan, herkes sevmeyebilir. İlk ısırıkla birlikte bohçanın içerisindeki sıcak et suyu ağzınıza dolacak, hazırlıklı olun. Her bohçadan iki kaşık kadar et suyu çıkıyor. Bohçanın boğum kısmında, hamurun kalınlaştığı yerde hamur pek iyi pişemeyebiliyor, aklınızda bulunsun.

Mtsvadi (Şaşlık – Kuzu Şiş) – Batum’da Neler Yenir?

Mtsvadi (Şaşlık) - Gürcistan Batum'da Neler Yenir

Nedense etleri şişte servis etmiyorlar, mutlaka bir tabağın, güvecin içerisine giriyor. Hatta soslu güveç de hazırlıyorlar, acılı güveç de tercih edilebilir. Her yerde üzerine biraz soğan ekleniyor, yanında da mayhoş bir erik sosu getiriliyor.

Şarap – Peynir – Batum’da Neler Yenir?

Gürcü Sulguni Peyniri - Batum'da Neler Yenir

Haçapurinin de içinde kullanıyorlar, sade halini de tüketiyorlar, isli halini de hazırlıyorlar Sulguni peynirinin. Özellikle isli haline bayıldım, az tuzlu olduğunda muhteşem bir şarap eşlikçisi oluyor. Bölgede şarapçılık da çok yaygın, zaten Batum’dan ne alınır derseniz şarap ve peynir derim, elbette fiyatları da memleketimize kıyasla çok uygun. Şaraplarını dünya literatürünü sokmuş durumdalar ve bunu kendi üzümleri ile yapıyorlar (yani tatmadan tadını tahmin etmek pek olası değil). Tatlı şarapları da çok seviyorlar, çabuk çarpıyor, dikkatli tüketmek gerek.

Batum’da Neler İçilir?

Az evvel bahsettiğim üzere şarap içilir, hem de bol bol. Gürcü gazozları da hayli popülerdir, aklınıza gelmeyecek aromalarla hazırlanır (tarhunlu mesela). Benim aram tatlı içeceklerle hiç iyi olmadığından pek ilgilenmedim. Son gün keşfettiğime üzüldüğüm, marketten bu ne ola ki diyerek aldığım Sarajishvili brendiyi ise sert içkilerden hoşlananlara şiddetle öneririm. Hatta Gürcistan’dan İzmir’e gelecek dostlar, rica etsem benim için bir şişe alır mısınız?

Eğlenceli Menüler

Batum’da Türk turistleri rahat ettirmek için çok iyi niyetli bir çaba sergilenmiş, bir çok restoran menüsünü Türkçeleştirmeye çalışmış. Biz, internette fotoğraflarını görüp güldüğümüz gibi çok örnekle karşılaştık, işin ilginci ne olduklarını çözemedik. Mesela “et göt başı haşlama” sizce ne olabilir? (biz bulamadık, sipariş de etmedik). Üst üste geldiği için midir bilemiyorum bizim katıla katıla gülmemize neden olan “sirke ile patlıcan” çevirisi olmuştu. Çok eğlenceli mizansenlerden biri de birleşik olmayan ya da numarası olmayan menü ile karşılaşmaktı. Ortada bir Gürcü alfabesi ile yazılmış menü vardı, biz hiç bir şey anlamıyorduk, bir de Türkçe menü vardı, garson hiç bir şey anlamıyordu, mecburen İngilizce menüden devam etmiştik.

Birçok mezenin de yer aldığı Gürcü mutfağında elbette sadece yukarıda saydıklarımızdan çok daha fazlası var. Aynı zamanda bir kumar kenti olan Batum’da Avrupai restoranlar da bolca var. Yerel lezzetleri tercih etmezseniz de sizi mutlu edecek yiyecekler muhakkak bulursunuz. Biz tipik bir İrlanda barında geçirmiştik bir akşamımızı, Guinness bira ve bar yemekleri ile.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.